Resultat

RESULTAT

Karin och vidar – 1a plats och SM- pinne
Sanna och Mira – 1a plats och SM-pinne
Emilia och Lexie – 2a plats Emma och Idun- 1a plats och SM pinne och en 3e plats
Therese och Snö – 2a plats Evelina och Java- 2a plats och SM-pinne
Henrik Forsberg och Wilma – 3e plats och 3e plats
Tunnel: 1a: Therese persson och Snö.
Tunnel total: 3a: Magdalena H och Yra 1a: Therese och Snö
Hopp: 1a: Sanna L och Mira
Final: 2a: Sanna L och Mira
Blåbär A 1a: Magdalena H och Yra. 2a: Agnes W och Moa. 3a: Kerstin J och lily.
Blåbär B 2a: Agnes W och Moa. 2a: Magdalena H och Winna.
Total blåbär: 2a: Agnes Westerberg 3a: Kerstin J och Lily 3a: Magdalena H och Winna
Agility: 1a: Magdalena H och Melly
Hopp: 1a: Emilia C och Lexie.
Tunnel: 2a: Magdalea H och Yra 2a: Therse P och Snö.

Camilla Fryksell och Max fick 84e respektive 86 p och fick därmed diplom i nybörjarklass så nu tävlar de vidare i fortsättning.

Stort grattis!

Ellinor Kaati och Nia: Startklass, 179.5 p och uppflyttningsresultat.

Sanna Lindgren och Mira: Startklass, 179 p och uppflyttningsresultat. 

Supergrattis!

Nybörjarklass:
Camilla Fryksell och Max, första plats med 100 p och andra plats med 93 p.

Avancerad klass:
Sanna Lindgren och Mira, andra plats med 68 p och tredje plats med 76 p.

GRATTIS!

Sanna Lindgren och Mira, Startklass 161 p, uppflyttningsresultat.
 
GRATTIS!!
 
Angelica Fors Krekula och Hatchi: debuterade i klass 2 med 256,5 p och klassvinst.
 
Ellinor Kaati och Nia: startklass, 165 p och uppflyttningsresultat.
 
Sanna Lindgren och Mira: startklass 175 p och uppflyttningsresultat.
 
Stort grattis!
Angelica Fors Krekula med Hatchi i mästarklass och kom på 8e plats med 93 p 
 
Grattis!

Lördag
Cecilia Nilsson och Kip, 1a plats och SM-pinne Agilityklass 3

Maria Avaheden och Tova, 2a plats Agilityklass 2

Maria Avaheden och Tova, 2a plats Agilityklass 2

Magdalena Hägge och Melly, 1a plats och SM-PINNE Agilityklass 3

Emilia Cortinovis och Lexie, 2a plats Agilityklass 2

Karin Brännström och Vidar, 2a plats Agilityklass 3

Sanna Lindgren och Mira, 3e plats Agilityklass 3

Amanda Dahlberg och Ior, 1a plats och SM-pinne Agilityklass 3

Karin Brännström och Vidar, 2a plats Agilityklass 3

 

Söndag
Karin Brännström och Vidar, 2a plats och SM-pinne Hoppklass 3

Stort grattis allesammans och bra jobbat!

Kerstin Isaksson & Booboo och Camilla Fryksell & Rolex deltog i stafett 3,5km och kom på en andraplats!

Stort grattis!

Ellinor Kaati & Nia deltog i motionsklass 5km och körde upp för grönt kort. 

Grattis!

Kerstin Isaksson & Booboo deltog i motionsklass 5km och körde upp för grönt kort. 

Grattis!

Kerstin Jonsson & Lilly 2:a Agilityklass 1

Cecilia Nilsson & Kip 3:a Agilityklass 3

Emma Nyström & Idun 3:a Agilityklass 3

Therese Persson & Snö 2:a och SM-PINNE Agilityklass 3

Kerstin Isaksson & Booboo 3:a Agilityklass 1

Cecilia Nilsson & Kip 2:a Hoppklass 3

Emma Nyström & Idun 1:a och SM-PINNE Hoppklass 3a

Therese Persson & Snö 1:a och SM-PINNE Hoppklass 3 och därmed kvalade till AGILITY SM 2020!

Emma Nyström & Idun 2:a och SM-PINNE Hoppklass 3b

Amanda Dahlberg & Ior 1:a, SM-PINNE och CERT Hoppklass 3a

Karin Brännström & Vidar 2:a och SM-PINNE Hoppklass 3

Amanda Dahlberg & Ior 2:a och SM-PINNE Hoppklass 3b

Emma Nyström & Faxe 3:a Hoppklass 3

 

STORT GRATTIS till alla fina prestationer!

Kerstin Jonsson & Lilly 1:a Agilityklass 1

Kerstin Jonsson & Lilly 1:a Agilityklass 1

Kerstin Jonsson & Lilly 2:a Agilityklass 1

Maria Avaheden & Tova 1:a Agilityklass 2

Camilla Fryksell & Max 1:a Agilityklass 2

STORT GRATTIS!

Emma Nyström & Idun 1:a och SM-PINNE Agilityklass 3

Magdalena Hägge & Melly 2:a Agilityklass 3

Emma Nyström & Idun 3:a Agilityklass 3

Sanna Lindgren & Mira 2:a Agilityklass 3

Evelina Heimonen & Java 3:a Hoppklass 3

Magdalena Hägge & Melly 1:a och SM-PINNE Hoppklass 3

Emma Nyström & Idun 3:a Hoppklass 3

Therese Persson & Snö 2:a och SM-PINNE Hoppklass 3

Sanna Lindgren & Mira 1:a, SM-PINNE och CERT Hoppklass 3

Karin Brännström & Vidar 2:a och SM-PINNE Hoppklass 3

STORT GRATTIS!

Ritha Sandberg & Razzel 2:a Agilityklass 1

Ritha Sandberg & Razzel 4:a Agilityklass 1

Kerstin Isaksson & Rolex 1:a Agilityklass 1

Amanda Dahlberg & Ior 3:a Agilityklass 3

Kerstin Jonsson & Lilly 1:a Hoppklass 2

Ritha Sandberg & Razzel 5:a Hoppklass 1

Ritha Sandberg & Razzel 4:a Hoppklass 1

Therese Persson & Snö 2:a och SM-PINNE Hoppklass 3

Emma Nyström & Idun 3:a Hoppklass 3

Emma Nyström & Idun 3:a Hoppklass 3

Ellinor Kaati & Nia 4:a Hoppklass 1

Stort grattis!

Enya Habel & Party vinner för andra gången ISAC (Sheltie VM i agility)!

STORT GRATTIS!!

Camilla Fryksell & Max kammade i helgen hem 100 poäng och diplom TSM (tävling i samtliga moment) Nosework1.

Stort grattis!

Therese Persson & Snö 3:a agilityklass 3 & SM-pinne.

Stort grattis!

Jyri Pisilä & Booboo 1:a moment 1

100 poäng och diplom TEM (tävling i enskilt moment) NW1 Fordon 

Stort grattis!

Enya Habel & Party 2:a individuell hoppklass

10:a på totalen i världen

STORT GRATTIS!

Therese Persson & Snö 1:a, SM-PINNE, certifikat och CHAMPIONAT Hoppklass 3

Sanna Lindgren & Mira 3:a och SM-PINNE Hoppklass 3

STORT GRATTIS

Ritha Sandberg & Razzel DIPLOM i RLD N och uppflytt till RLD Fortsättning

STORT GRATTIS

Kerstin Jonsson & Lilly 2:a Agilityklass 1

Magdalena Hägge & Melly 1:a och SM-PINNE Agilityklass 3

Magdalena Hägge & Melly 1:a och SM-PINNE Agilityklass Lag

Emilia Cortinovis & Lexie 2:a Agilityklass 2

Sanna Lindgren & Mira 1:a, PINNE och uppflytt Agilityklass 2

Kerstin Jonsson & Lilly 1:a, PINNE och uppflytt Hoppklass 1

Emma Nyström & Idun 2:a och SM-PINNE Hoppklass 3

Under helgen som gått har ytterligare ett av klubbens ekipage färdigkvalat till SM! 

Vi säger STORT grattis till Magdalena Hägge & Melly som inte bara har kvalat individuellt utan även tillsammans med sitt lag Myggviskarna!

Fredag:

Magdalena Hägge & Melly 1:a och SM-PINNE agilityklass lag
Magdalena Hägge & Melly 1:a och SM-PINNE hoppklass lag

Lördag:

Kerstin Jonsson & Lilly 1:a och PINNE agilityklass 1
Ritha Sandberg & Razzel 3:a agilityklass 1
Enya Habel & Party 1:a och SM-PINNE agilityklass 3a
Enya Habel & Party 1:a och SM-PINNE agilityklass 3b

Söndag:

Maria Avaheden & Tova 1:a agilityklass 2 
Magdalena Hägge & Melly 1:a och SM-PINNE agilityklass 3
Sanna Lindgren & Mira 2:a agilityklass 2a
Sanna Lindgren & Mira 3:a agilityklass 2b
Emma Nyström & Idun 1:a och SM-PINNE hoppklass 3
Markus Lindgren & Pod 2:a och SM-PINNE hoppklass 3

Efter helgens prestationer har två av våra ekipage redan kvalat in till agility SM 2020! STORT grattis Emma & Idun och Enya & Party!

Lördag: 
Kerstin Jonsson & Lilly 1:a Hoppklass 1
Kerstin Jonsson & Todde 2:a Agilityklass 1
Emma Nyström & Idun 1:a och SM-pinne Hoppklass 3
Ellinor Kaati & Nia 3:a Agilityklass 1
Camilla Fryksell & Max 1:a och Pinne Agilityklass 2
Ellinor Kaati & Nia 2:a Hoppklass 1

Söndag:
Kerstin Jonsson & Lilly 1:a Agilityklass 1
Kerstin Jonsson & Lilly 1:a och Pinne Hoppklass 1
Ritha Sandberg & Razzel 3:a Agilityklass 1
Emma Nyström & Idun 1:a och SM-pinne Agilityklass 3
Emma Nyström & Idun 3:a Hoppklass 3
Sanna Lindgren & Akira 1:a Agilityklass 1
Sanna Lindgren & Mira 2:a Agilityklass 2
Emilia Cortinovis & Lexie 3:a Agilityklass 2
Sanna Lindgren & Mira 1:a och Pinne Hoppklass 2

Enya & Party kammade hem första plats i samtliga individuella lopp och är där med NORDISKA MÄSTARE 2019! 

Laget kammade hem silver. 

Stort grattis! 

Fredag: 
Magdalena Hägge & Melly i laget Myggviskarna SM-pinne x 2

Lördag:
Kerstin Johansson & Jansson 3:a Agilityklass 1
Kerstin Johansson & Jansson 2:a Hoppklass 1
Kerstin Isaksson & Rolex 3:a Agilityklass 1
Kerstin Isaksson & Rolex 1:a och PINNE Hoppklass 1

Magdalena Hägge & Melly 2:a, CERTIFIKAT, CHAMPIONAT och SM-PINNE Agilityklass 3
Magdalena Hägge & Melly 1:a och SM-PINNE Hoppklass 3
Magdalena Hägge & Melly 3:a och SM-PINNE Hoppklass 3
Amanda Dahlberg & Ior 3:a Agilityklass 3
Amanda Dahlberg & Ior 1:a, CERTIFIKAT och SM-PINNE Agilityklass 3
Emma Nyström & Faxe 1:a och SM-PINNE Hoppklass 3

Söndag: 
Kerstin Johansson & Jansson 3:a Agilityklass 1
Sanna Lindgren & Akira 3:a Agilityklass 1
Kerstin Isaksson & Rolex 1:a och PINNE Hoppklass 1

Sanna Lindgren & Mira 3:a Hoppklass 2